Pisz dla nas

pisz-dla-nasZostań jednym z autorów bloga Świadome Zakupy!

Podoba Ci się nasz blog i masz pomysł na ciekawy artykuł, a do tego lubisz pisać? Żaden problem, pisz dla nas.

To bardzo proste, wystarczy, że wyślesz na naszego maila redakcja@swiadomezakupy.pl swój artykuł wraz z następującą informacją:

"Udzielam redakcji serwisu Świadome Zakupy nieodpłatnej licencji na nieograniczoną czasowo publikację w formie elektronicznej załączonego artykułu w ramach domeny swiadomezakupy.pl oraz na profilach portali społecznościowych zarządzanych przez redakcję serwisu. Artykuł przez cały okres publikacji musi być dostępny publicznie i nieodpłatnie."

Powyższa klauzula gwarantuje nam możliwość publikacji artykułu na naszej stronie, a Wam to, że forma publikacji artykułu nigdy się nie zmieni, zawsze będzie on bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników.

Podziel się swoją wiedzą i wspomóż ideę edukacyjną Świadomych Zakupów.

Ideą serwisu Świadome Zakupy jest pomoc konsumentom (czyli nam wszystkim) w świadomym wyborze produktów spożywczych. Bierzemy na nasze barki swego rodzaju misję edukacyjną. Chcemy uczulić wszystkich by podchodzili do produktów spożywczych z pewną dozą nieufności. Naszym zadaniem jest uświadomić ludzi jak ważne jest czytanie etykiet, znajomość klasyfikacji produktów spożywczych, czy podstawowych składników pożywienia. A tym samym ułatwić konsumentom wybór przy sklepowej półce.

Na blogu publikujemy wartościowe materiały dotyczące wszystkiego co związane z żywieniem i produktami spożywczymi. Materiały te w postaci artykułów, galerii czy filmików mają pomóc czytelnikom naszego bloga w rozwiązaniu codziennych problemów w stylu "co jeść? co kupić? a co omijać z daleka?", przy jak najlepszej optymalizacji domowego budżetu.

Jeśli uważasz, że masz ciekawy temat, którym chciałbyś zainteresować naszych czytelników – prześlij do nas swój materiał. Każdy przesłany do nas tekst bardzo dokładnie czytamy. Jeśli materiał będzie ciekawy, z przyjemnością zamieścimy go na naszym blogu. Możesz zamieścić w nim własne opinie, porady dla czytelników, materiały, zdjęcia, a nawet ciekawe przepisy.

Lubisz pisać i chciałbyś zamieścić u nas swój artykuł, ale nie wiesz na jaki temat pisać? Skorzystaj z poniższej listy tematów lub skontaktuj się z nami, a my podrzucimy Ci temat. Jeśli masz pomysł, ale nie jesteś pewny czy forma artykułu lub jego treść jest czytelna – możesz przesłać nam swój artykuł, a my postaramy się pomóc Ci go poprawić od strony stylistycznej i merytorycznej. Pomożemy Ci również wzbogacić artykuł o ciekawe zdjęcia, czy ilustracje.

Poniżej podajemy kilka tematów/kategorii artykułów, które być może pomogą znaleźć Wam temat i zainspirują do pisania:

 • dodatki do żywność,
 • składniki pokarmowe,
 • pisz-dla-nas2witaminy i wartości odżywcze w produktach spożywczych,
 • poradnik zakupowy - czym kierować się wybierając produkty spożywcze,
 • produkty spożywcze codziennego użytku - co się w nich znajduje,
 • triki marketingowe producentów żywności (najlepiej na przykładach),
 • instrukcja "obsługi" etykiety spożywczej,
 • klasyfikacja produktów spożywczych - jak wybrać (np. jajka),
 • ciekawostki na temat żywności,
 • diety,
 • zdrowa żywność/fast food,
 • testowanie/ocenianie produktów spożywczych,
 • porównywanie produktów spożywczych,
 • przepisy (trzeba podać konkretne produkty wykorzystane w przepisie).

Masz wątpliwości? Niepotrzebnie!

Odwagi! Zaproszenie do współtworzenia naszego bloga kierujemy zarówno do ekspertów zajmujących się żywieniem czy dietetyką zawodowo, ale również do amatorów-hobbystów. Nie oczekujemy naukowych referatów czy felietonów rodem z News Week'a. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności literackich, napisz nam o tym w mailu i prześlij swój "roboczy" materiał, wspólnie go doszlifujemy. Jeśli nie masz obrazków do urozmaicenia swojego artykułu, to my pomożemy Ci je znaleźć.

Twój artykuł - Twoja własność. Dlatego każdy swój artykuł, który zostanie opublikowany na łamach naszego bloga, możesz zmieścić również na innych stronach internetowych, czy własnym blogu.

Dbamy o Twoje prawa autorskie. Pod każdym artykułem zamieszczamy informację na jakiej licencji został on opublikowany, tak by każdy w łatwy sposób mógł to sprawdzić. Rodzaj licencji wybierasz sam. Pamiętaj więc, kiedy będziesz przesyłać nam artykuł by w treści maila napisać na jakiej licencji ma zostać on opublikowany. (Spis licencji do wyboru znajdziesz poniżej).

Dlaczego warto dla nas pisać?

Pod każdym wpisem na blogu zostaje umieszczona notka o autorze. Znajduje się tam jego imię, nazwisko, kilka zdań o autorze i awatar/zdjęcie oraz to co w tym wypadku najważniejsze link do strony/bloga autora. To od Ciebie zależy co znajdzie się w informacji o Tobie.. Możesz napisać czym się interesujesz, gdzie pracujesz, czy nawet napisać o swoim blogu. Jak więc widzisz publikowanie z Świadomymi Zakupami jest też reklamą dla Ciebie, dzięki której możesz zwiększyć swoją popularność wśród osób zainteresowanych tą samą tematyką i powiększyć grono swoich czytelników.

Wszystkie nowe wpisy promujemy na stronach społecznościowych Świadomych Zakupów, co zwiększa liczbę odbiorców.

Każdy autor otrzyma również specjalny baner informujący o dołączeniu do grupy "tekściarzy" serwisu Świadomych Zakupów, żeby móc pochwalić się na własnym blogu, stronie internetowej czy portalach społecznościowych.

Jest to również szansa na porozmawianie na temat artykułu i treści w nim zawartych - pod każdym artykułem jest możliwość rozwinięcia dyskusji z czytelnikami i innymi autorami.

Kilka rad przydatnych podczas tworzenia i przesyłania artykułu.

Pamiętaj aby tekst artykułu był przygotowany w formacie z możliwością edycji czy kopiowania tekstu (np. odt, doc, docx, ale nie pdf). Inaczej nie będziemy w stanie opublikować Twojego artykułu.

Jeśli w tekście są nagłówki, akapity, linki, pogrubienia itp, koniecznie zaznacz to w tekście, żebyśmy nie pominęli żadnej ważnej informacji.

Do każdego artykułu niezbędne są zdjęcia. Musi być co najmniej jedno. Wszelkie zdjęcia jakie mają zostać dodane do artykułu muszą zostać przesłane jako osobny plik, nie w tekście. W tekście musi być wyraźnie zaznaczone, w którym miejscu mamy umieścić obrazek, wystarczy w danym miejscu napisać nazwę obrazka/zdjęcia na zielono. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiednich zdjęć/ilustracji do swojego artykułu napisz nam o tym w treści maila, wyszukamy coś za Ciebie.

Jeśli chcesz w artykule zamieścić film musisz podać nam link do niego na YouTube lub Vimeo. Jeśli chcesz przesłać nam materiał bezpośrednio od siebie, będziesz musiał/a udostępnić nam go na Dropboxie.

Bardzo ważne! Pamiętaj by w treści maila napisać na jakiej licencji ma zostać opublikowany Twój artykuł, dostępne opcje to: wszystkie prawa zastrzeżone, domena publiczna (czyli zrzekasz się wszelkich praw majątkowych do artykułu) oraz jedna z licencji Creative Commons.

Jeśli wysyłasz artykuł po raz pierwszy – prześlij nam także awatar/zdjęcie wielkości (250×250 px), kilka zdań o sobie, adres do Twojej strony internetowej, bloga lub adres do profilu na Facebooku.

Prawa autorskie!

Tworząc swój materiał pamiętaj o przestrzeganiu prawa, szczególnie o prawach autorskich. Tekst artykułu, zdjęcia itd muszą być Twoją własnością, wszelkie konsekwencje ewentualnego plagiatu poniesiesz Ty. Pod żadnym pozorem nie możesz przypisywać sobie autorstwa prac czy tekstów innych osób. Tłumaczenie materiałów z innych stron i przypisywanie ich sobie również jest łamaniem praw autorskich. Jeśli korzystasz z prawa cytatu utworu (cytujesz fragment czyjegoś tekstu, posiłkujesz się czyimś zdjęciem lub filmikiem) bezwzględnie musisz podać autora i źródło materiału (link, dane czasopisma czy książki, z którego utwór pochodzi itd), a cytowany fragment musi być jasno opisany, by nikt nie miał wątpliwości kto jest jego autorem.