REKLAMA

Poradnik konsumenta

Nabiał

  • Kategoria: Praktyczne informacje o produktach
  • Data: 28.02.2013 14:19

Kilka podstawowych informacji o produktach nabiałowych.

Sery.

W Polsce, ze względu na zawartość tłuszczu, wyodrębnić możemy sery:
  • śmietankowe około 50% tłuszczu,
  • pełnotłuste zawierają nie mniej niż 45% tłuszczu,
  • tłuste ok. 40% - półtłuste zawierają nie mniej niż 20%,
  • chude to sery o zawartości poniżej 10% tłuszczu.
Obecnie na świecie produkowanych jest ponad 4 tys. rodzajów sera. Nie będziemy zajmować się klasyfikacją tylko uczulimy Was, na co zwracać uwagę w sklepie.

Twarogi.

Ponieważ jest mnóstwo producentów, a co za tym idzie, rodzajów opakowań i różnych gramatur, przy porównywaniu produktów koniecznie zwracajcie uwagę na cenę 1 kg sera. Im opis składu jest krótszy, tym lepiej. W zasadzie powinien być tam tylko twaróg, ewentualnie dodatek śmietany i dodatki roślinne (szczypiorek, rzodkiewka itp.).
Im okres przydatności do spożycia krótszy, tym mniej konserwantów. Wyjątek stanowią sery słone typu feta, gdzie ze względu na sól te terminy mogą być dłuższe.

Serki lub jogurty tzw. owocowe.

Większość tego typu wyrobów nie zawiera owoców lecz ogromną ilość cukru, sztucznych aromatów, barwników i konserwantów. Właściwy produkt powinien nosić nazwę “serek z owocami”i poza twarogiem, kawałkami owoców ew. śmietaną powinien mieć niewielką ilość cukru (słodycz powinna brać się z owoców).

Sery żółte.

Jeżeli cena kg jest poniżej 16 zł koniecznie sprawdźcie, czy nie jest to wyrób seropodobny, czyli z tłuszczu roślinnego. Obowiązkowo sprzedawca powinien Wam pokazać etykietę.
Większość serów nie powinna “rozpływać” się w rękach - być zbyt miękka. Pamiętajcie, użyjcie nosa jako probierza świeżości.

Sery pleśniowe.

Poza serami tzw. lejącymi (np. Limburski) większość serów pleśniowych powinna mieć twardą skórkę pokrytą najczęściej białą pleśnią i miękki, lecz “nielejący się” jednobarwny środek (np. brie, camembert) lub z przerostami pleśni wewnątrz (np. Roquefort, rokpol).

Sery topione.

Tego typu sery powinny mieć min. 30% sera. Niestety dużo wyrobów nie powinno nazywać się serem topionym, dlatego ważne jest czytanie etykiet!

Jogurty, kefiry, maślanka.

Kefir (51 kcal/100 g), jogurt naturalny (61 kcal/100 g) i mleko acidofilne - zakwaszone (45 kcal/100 g) powstają z mleka pasteryzowanego, do którego dodaje się bakterie kwasu mlekowego, natomiast maślanka (38 kcal/100 g) powstaje podczas wytwarzania masła, dzięki czemu praktycznie w ogóle nie ma tłuszczu.
Wartość odżywcza mleka, kefiru, jogurtu i maślanki jest zbliżona, natomiast pod względem wartości zdrowotnej bogatsze są mleczne napoje fermentowane. W przypadku tych produktów przyswajalność białka, tłuszczu, soli mineralnych i laktozy jest o wiele lepsza, ponieważ bakterie w nich obecne rozkładają laktozę do cukrów prostych.
Przy wyborze konkretnego produktu musicie, co ciągle powtarzamy, czytać etykiety. Im dłuższy spis składników, tym gorzej.

Mleko.

Ze względu na proces produkcyjny obecnie na rynku są dwa rodzaje mleka:
  • mleko UHT – mleko sterylizowane przez 1-2 sek. temperaturą 130-150 oC i błyskawicznie schłodzone. W trakcie tego procesu zabijana jest cała flora bakteryjna. Mleko takie ma bardzo długi okres przydatności do spożycia;
  • mleko tzw. “świeże”- mleko pasteryzowane w temperaturze powyżej 70oC, lecz nie wyższej niż 100oC, w trakcie czego zabijane są drobnoustroje lub zahamowany jest ich wzrost. Mleko pasteryzowane zachowuje swoje walory smakowe i odżywcze. Okres trwałości – kilka dni.
Polecamy mleko pasteryzowane.
  • Tag: ser, twaróg, mleko, śmietana
  • Autor: Cyryl Seredyński

Dodaj swoją opinię:

comments powered by Disqus
REKLAMA