REKLAMA

Poradnik konsumenta

Tłuszcze spożywcze

  • Kategoria: Praktyczne informacje o produktach
  • Data: 04.07.2013 15:28

O tłuszczach słów kilka.

Rola tłuszczu w organizmie.

Tłuszcze są jednym z elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są one, obok węglowodanów głównym źródłem energii, gromadzą zapasy w organizmie, stanowią źródło niektórych witamin (A,D,E) i nienasyconych kwasów tłuszczowych, chronią od nadmiernej utraty ciepła, tkanka tłuszczowa stanowi magazyn wody (30-50% tkanki tłuszczowej to woda), są ważnym składnikiem błon komórkowych.
Niemniej jednak jak ze wszystkim, tak i z tłuszczami nie należy przesadzać. Wg dietetyków tłuszcze powinny pokrywać nie więcej niż 30% zapotrzebowania na energię.
W zależności od metabolizmu, aktywności oraz od warunków, w których człowiek przebywa, przyjmuje się, iż zapotrzebowanie dzienne wynosi ok. 80-150g tłuszczu.
Nie znaczy to jednak, że siądziemy sobie do stołu i "wciągniemy" łychą 120 g smalcu i problem z głowy. Pamiętajcie o tłuszczu tzw. "ukrytym" lub "niewidocznym". Znajduje się on w wielu potrawach: słodyczach, przetworach mlecznych, wyrobach mięsnych, różnego rodzaju przekąskach, potrawach gotowanych, smażonych itp.

Rodzaje tłuszczu.

Ze względu na typy kwasów tłuszczowych występujących w tłuszczach dzielimy je na nasycone i nienasycone.

Tłuszcze nasycone.

Nasycone są najczęściej w postaci stałej i występują w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsa, masło, smalec, sery, śmietana. Nie zaleca się spożywania dużych ilości tego typu tłuszczu, gdyż jest on odpowiedzialny za powstawanie tzw. "złego cholesterolu" we krwi (LDL).

Tłuszcze nienasycone.

Tłuszcze nienasycone są w postaci płynnej i mają pochodzenie roślinne (olej rzepakowy, oliwa, olej kukurydziany, winogronowy, sojowy, słonecznikowy), ewentualnie występują w rybach. Spożywanie tego typu tłuszczu jest wskazane ze względu na produkcję tzw. "dobrego cholesterolu" (HDL).

Tłuszcze trans.

Istnieją jeszcze tłuszcze "trans", które powstają w wyniku utwardzania tłuszczu roślinnego. Występują one przede wszystkim w margarynach i we wszelkiego rodzaju chrupkach, chipsach, ciastkach i batonach. Podobnie jak tłuszcze nasycone powoduje on powstawanie "złego cholesterolu".

Jak kupować wyroby zawierające tłuszcze?

Przede wszystkim należy dokładnie czytać etykiety.
Jeżeli chcecie kupić śmietanę, to koniecznie musi być napisane, że jest to śmietana. Jeżeli będzie jakaś dziwna nazwa np. Śmietanowa lux, to możecie być pewni, że jest to wyrób śmietanopodobny wykonany z tłuszczu roślinnego. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku masła i serów. Na etykiecie musi być nazwa rodzajowa wyrobu – słowo masło, ser, śmietana.
Olej. Do obróbki termicznej (smażenie, pieczenie) najlepiej nadaje się olej rzepakowy i tłuszcze zwierzęce. Przy kupnie zwracać uwagę na cenę litra. Bywa, że duże opakowania (3 i 5-cio litrowe) w przeliczeniu na litr są droższe od litrowych.
Tłuszcz łatwo się psuje (jełczeje), dlatego też zwracajcie uwagę w jakich warunkach wyroby zawierające tłuszcz są przechowywane w sklepie. Właściwym miejscem są zamrażarki i chłodnie.
Kupując masło i margarynę zwracajcie uwagę na % zawartość tłuszczu. Nieraz lepiej wydać trochę więcej i mieć tłuszcz, a nie coś, co leżało koło tłuszczu. Szczególnie widać różnicę w zawartości tłuszczu porównując margaryny.
Koniecznie sprawdzajcie daty ważności.
Nie bójcie się wąchać, nos jest najlepszym doradcą.
  • Tag: olej, masło, smalec, margaryna, oliwa, tłuszcz, tłuszcze spożywcze
  • Autor: Cyryl Seredyński

Dodaj swoją opinię:

comments powered by Disqus
REKLAMA